Logo základní školy Kuncina

Poznávací zájezd Královská Anglie - 2017

anglie-2017-ilustr24.- 29. září znamenalo pro polovinu sedmé třídy obrovskou životní zkušenost. Děti se vydaly na poznávací zájezd do Anglie. Úmornou cestu autobusem nám v brzkých ranních hodinách zpříjemnil trajekt z francouzského Calais přes kanál La Manche. Bílé útesy přístavu Doveru jsme viděli za rozbřesku.

anglie-2017-o1První den v Anglii jsme strávili v Londýně. Konkrétně jsme navštívili observatoř v Greenwich s nultým poledníkem, odtud jeli lodí po řece Temži do pevnosti (a vězení) The Tower, kde jsme mimo jiné viděli korunovační klenoty. Procházka po mostě Tower Bridge a zejména výstup do jedné z věží pro některé znamenala posouvání vlastních limitů, protože chůze po skleněné plošine 65m nad Temží vyžadovala určitou kuráž. Po krátké procházce podél řeky jsme za Shakespearovým divadlem The Globe přešli na druhý břeh, tentokrát po Millenium Bridge, který mnozí znali jako dějiště útoku smrtijedů z Harryho Pottera. Místo plánované návštěvy kopule katedrály St. Paul's, která byla uzavřena, jsme vyběhli 311 schodů po točitém schodišti do památky připomínající velký londýnský požár The Monument. Nahoře se nám zatočila hlava z úžasného výhledu na město. Po shlédnutí otevírání Tower Bridge jsme se odebrali na vysoce adrenalinový zážitek- jízdu londýnským metrem v dopravní špičce. Během následné cesty autobusem mnozí řešili obavy z nadcházejícího setkání s hostitelskými rodinami.

V samém počátku druhého dne všichni potřebovali důkladně prodiskutovat, co zažili v rodinách. Tím jsme trávili cestu autobusem a spokojenost byla patrná na každém účastníkovi zájezdu. Dojeli jsme do druhého největšího obývaného zámku na světě Windsor a žasli nad monumentálností celého objektu. Náledujích 100 km strávených v autobuse nás posunulo o několik tisíciletí zpět do historie, do doby 3000 let před naším letopočtem, kdy začal vznikat megalitický monument Stonehenge. V nedalekém městečku Salisbury 123 m vysoký vršek věže tamní gotické katedrály (nejvyšší věž kostela ve Velké Británii) dokonale kontrastoval s celým městem, kde je zakázáno stavět výškové budovy. Dětem ale poněkud více zářily oči, když se dozvěděly o hodinu trvajícím rozchodu na hlavní třídě města (pěší zóně). Množství ohromně zajímavých obchodů, jako například Poundland (librový svět), skýtal výtečnou možnost, jak utratit kapesné. Do rodin se tentokrát všichni vraceli poněkud méně nervózní než předchozího večera.

anglie-2017-o2Třetí den ráno jsme se přesunuli do přímořského letoviska Brighton, kde jsme nejprve procvičili včera nabyté dovednosti a znovu podstoupili shopping spree (nákupní horečku) v obchodě s oděvy, na který se nezapomíná pro jeho ceny- Primark. Obtěžkání různě velkými papírovými taškami napěchovanými oděvy z Číny jsme se zastavili u královského letoviska v indickém stylu Royal Pavilion a prošli akvárium Sealife. Zde jsme měli unikátní možnost na vlastní oči vidět nejroztodivnější mořské tvory, stejně tak jako tvory, které sice známe, ale jen z obrázků a videí. Den pokračoval odpočinkem na pláži, kde je jedna z dominant města molo Palace Pier. Autobus nás popovezl ke křídovým útesům Seven Sisters a dále pak na hrad Hever Castle, místo, kde své mládí trávila Anna Boleyn, druhá ze šestli manželek krále Jindřicha VIII. Zatímco paní učitelka nemohla odtrhnout oči od postele tohoto nesmírně zajímavého panovníka, děti neměly stání, protože věděly, že je čeká slíbené vodní bludiště plné „bludných“ kamenů, které zcela nevyzpytatelně a nemilosrdně studenou vodou osprchují každého, kdo chybně šlápne. Do rodin se tentokrát naši malí ostřílení matadoři rozjížděli bez jakýchkoliv obav.

anglie-2017-o3Poslední den byl v plánu opět Londýn. Směle jsme se metrem vydali na stanici Baker Street do muzea voskových figurín Madam Tussauds. Zde si každý našel svého favorita. St. James Park nás dovedl k oficiálnímu sídlu britského panovníka Buckingham Palace. Obědové balíčky, které nám na cestu připravili hostitelské rodiny, jsme jedli při pikniku v parku Green Park. Nekteří se o sendviče dělili s přítomnými veverkami a kachnami. Na třídě Whitehall jsme obdivovali stoický klid královské stráže Horse Guards. Na náměstích Trafalgar a Leicester Square zase vynalézavost a um pouličních umělců vydělávajících si na živobytí poněkud svérázným způsobem. V pětipatrovém obchodě s „lentilkami“ M&M's World nám přecházel zrak z neuvěřitelného množství a rozmanitosti této čokoládové dobroty. Další strategickou zastávkou na trase byl obchod Tesco, kde úkol zněl jasně: nakup si jídlo na zbytek výletu, tj. 24 hodin. Oči tentokrát poulily paní učitelky, když viděly, jak se někteří jedinci vybavili pouze sušenkami a brambůrkami. Holky nakupovaly s mnohem větší rozvahou a jejich jídla byla mnohdy záviděníhodná. Téměř všechny si dopřály ovoce a sendviče. Vyvrcholení celého dne bylo jednoznačně největší (135 m vysoké) vyhlídkové kolo v Evropě London Eye, jedna ze staveb oslavujících přelom tisícitetí, jehož strategické částli (středová osa pro upnutí lan a kotvící patky) byly vyrobeny v plzeňské škodovce. Úžasný pohled na Londýn z ptačí perspektivy asi nezapomene nikdo z nás. Britský parlament na protějším břehu řeky Temže jsme obhlédli i s nohama na zemi. O jednu z dominant Londýna- zvuk Big Benu- zvonu skrytého ve věži Clock Tower ve Westminsterském opatství- jsme byli ochuzeni, protože tento třináctitunový, 151 let starý drobeček rozezvučující se notou E, se až do roku 2021 opravuje. Poté nás čekal už jen poslední adrenalin- finální jízda metrem v dopravní špičce a přesun na trajekt, který nás krátce po půlnoci dovezl do francouzského Dunkirk. Únavnou cestu autobusem nám paní průvodkyně zpřijemnila kvízem a páni řidiči několika filmy a zastávkami, na kterých jsme se mohli protáhnout.

Celý zájezd proběhl bez jakýchkoliv problémů, chválím celou jednotku! Sedmáci se osvědčili v komunikačních dovednostech nejen v rámci angličtiny, projevili se i jako sociálně zdatní jedinci a navázali četná přátelství s dalšími stejně starými účastníky zájezdu z Olomouce. Skvěle zvládali momentální stesky po rodičích, báječně si pomáhali a výtečně poslouchali (až na výjimky :) ).
Po celou dobu panovala dobrá nálada. Se všemi se šlo rozumně domluvit, za což jsem jim opravdu vděčná.

Poznávací zájezd Královská Anglie – 2017 – fotogalerie

Připravila: Gabriela Zemanová

««« Předchozí text: Poznávací zájezd Londýn 2017 Následující text: Přírodovědná praktika »»»

L. Souček | 2. 10. 2017 Po 15.28 | Aktualita | trvalý odkaz | tisk | 93x

Design by: Petr Újezdský -UJOSOFT (bobobubo) © 11/2011       Stránky běží na RS2 RC 5.3